desaparecidos znikajacyPrzypominamy nasz raport z 2017 roku ponieważ wracamy do tematu znikających dzieci na szlaku przemytniczym. Zaczynamy w  tym roku od Maroka od szlaku saharyjskiego. Spotkamy się z nimi  na pustyni a potem w Tangerze. Oni potrzebują 4 tygodnie aby przejść Saharę i czynią tak wielokrotnie do skutku albo do całkowitego powrotu do domu.

W Libii coraz częściej giną ludzie w drodze do Europy na szlaku przemytniczym.
mamieni przez specjalnych naganiaczy w swoich krajach przemierzają tysiące kilometrów celem dotarcia do Włoch..

a co znaczy desaparecidos ? (hiszp. – znikający ) – osoby zaginione, najprawdopodobniej ofiary prześladowań politycznych w czasach rządów wojskowych Chile i Argentynie, których los jest nieznany.
W wielu krajach działają zrzeszenia osób, które utraciły swoich bliskich podczas władzy junt, i które obecnie próbują ich odnaleźć.
A dziś to słowo powraca gdyż uchodźców z Czarnego Lądu przemierzających Sahel nazywa się desaparecidos…
na obecną chwilę zmarło 533 uchodźców na terenie Libii.
Dziś włoskie media podają że znaleziono 22 ciała w miejscowości Sabrata około 100 km od granicy z Tunezją to jest nielegalny port przeładunkowy na trasie do Włoch. Zostali znalezieni z ranami postrzałowymi co może świadczyć, że się zbuntowali przemytnikom np. nie chcąc płynąć źle zabezpieczonymi łodziami a morze o tej porze jest jeszcze bardzo niebezpieczne. Przemytnicy czy też handlarze ludźmi nie wahają się strzelać do emigrantów kiedy się buntują mimo, że przemyt jest już opłacony. Ciała pozostawiają u wybrzeży Libii. Dużo emigrantów jest porywana, bita i torturowana , przemytnicy przetrzymują ich w więzieniach opuszczonych przez wojsko, które są umieszczone na terenach pustynnych. Porwania stały się codziennym biznesem w Libii. W Trypolisie bardzo często dochodzi do porwań dla okupu ale giną też dzieci z biednych rodzin w celu wciągnięcia ich w szeregi wojska tzw. rynek dzieci żołnierzy. W przedstawionym raporcie ONZ z 2016 roku podaje się, że liczba dzieci porwanych w celu służenia w wojsku może wynosić nawet kilkadziesiąt osób. Dzieci mogą być wcielane w szeregi ISIS lub do innych grup również biorących udział w walkach plemiennych np. w Bengazi. O Libii mówi się upadłe państwo podążające w kierunku chaosu. Włosi w podpisanym traktacie 2 lutego mieli nadzieję zatrzymać statki z „ podróży nadziei” jak nazywane są przemyty ludzi do Włoch. Zatrzymanie tysięcy ludzi na ziemi niczyjej w Libii prowadzi do katastrofy humanitarnej ponieważ nie można powstrzymać wielu zdesperowanych ludzi uciekających przed wojną czy torturami. Organizacje humanitarne monitorują wydarzenia związane z porwaniami oraz prześladowaniami na terenie obozów dla emigrantów do których dochodzi do morderstw, tortur i gwałtów również na dzieciach. Wielu wśród nich to chrześcijanie z Nigerii czy z Erytrei lub Etiopii , którzy dostając się do obozów dla emigrantów w Libii są bardzo okrutnie traktowani i zmuszani do okupu. Wydzwaniają do rodzin prosząc o pieniądze na wykup z rąk porywaczy, którzy zarządzają obozami.