Wystawa fotografii „Jestem gdzie ty jesteś” przedstawia wspólny krzyk tych wszystkich, którzy byli świadkami mordów dokonanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na Kurdach i chrześcijańskich mniejszościach.
Zdjęcia składające się na wystawę stanowią rezultat pracy kilku doskonale znanych kurdyjskich oraz wywodzących się z innych narodowości fotografów i społeczników, którzy na własne oczy widzieli tragedię i ludobójstwo dokonane na Kurdach Jazydach przez oprawców z Państwa Islamskiego latem 2014 r. Za sprawą prezentowanych fotografii widzowie zyskują wgląd w czeluść ludzkiego cierpienia i popełnionego okrucieństwa.
W zamierzeniu autorów zdjęć wystawa ma przedstawiać sytuację szczególnie małoletnich uchodźców, i przyczynić się do poprawy ich przyszłego losu poprzez darowizny. Wszelkie dochody zostaną przekazane na rzecz potrzebujących dzieci, zwłaszcza setek osieroconych małych uchodźców przebywających w obozie Bajid Kandala w irackiej części Kurdystanu, w Feeshkhabour.
Selah Nadri – kamerzysta i reporter
Ranj Abdullah –fotografik
Mejmet Act – dziennikarz freelancer i fotografik
Timothy Fadek – fotografik
Hawar Moradi – lekarz psychiatra
Hiwa Abbasi – pisarz, reżyser i producent
Ala Riani – aktorka i piosenkarka
Medya Mara Shikhagaie – specjalistka w dziedzinie immunologii
Anna Apolonia Walczyk – producent filmowy, reżyser ANN Media i założycielka Fundacji Anny Apolonii Walczyk
Koordynatorami wystawy są Anna Apolonia Walczyk i Medya Mara Shikhagaie.
Kurdowie są największą grupa narodowościową, szacowaną na 30 – 40 milionów osób, nie posiadającą własnego państwa, żyjącą na terytoriach Iranu, Iraku, Turcji i Syrii; ludem, który przez tysiące lat zamieszkiwał na wyżynach i w górach na obszarze nazywanym obecnie Kurdystanem. Będąc jednym z najsilniej represjonowanych i prześladowanych narodów, Kurdowie doświadczali politycznego i kulturowego ucisku, dyskryminacji, mordów i wojen, wynikających ze strategii – asymilacja lub anihilacja. Najgłośniejszym aktem ludobójstwa na Kurdach jest ten znany z nieodległej historii pod nazwą Al Anfal, rzeź dokonana w ramach kampanii arabizacji przez reżim Saddama Husajna i Partii Baas, w czasie której blisko 182 tysiące Kurdów zostało zgładzonych.
3 sierpnia 2014 r. bojownicy Państwa Islamskiego dotarli do regionu Shingal, 100 – kilometrowego pasma górskiego ciągnącego się na północ od administracyjnej granicy Kurdystanu. Uciekając przed masakrą, około 50 tysięcy Kurdów Jazydów znalazło schronienie w górach Shingal.
Jazydzi stanowią kurdyjską etniczno – religijną społeczność reprezentującą starożytną religię powiązaną z zoroastryzmem. Przez stulecia Kurdowie Jazydzi byli jedną z najmocniej prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie. Państwo Islamskie uznaje ich za niewiernych oraz czcicieli diabła, z czego wynika zaciekłe zwalczanie przedstawicieli tej grupy.
Ponad 5 tysięcy kobiet i dziewcząt zostało uprowadzonych, więcej niż 7 tysięcy mężczyzn zamordowanych przez bandytów z Państwa Islamskiego. Niezliczona ilość dzieci stała się sierotami. Spośród osaczonych na górze Shingal wielu zmarło z pragnienia przy 50 –stopniowym upale, śpiąc na gołej ziemi, bez zapasów wody, żywności, ubrań, po opuszczeniu swoich domów w środku nocy. Ci, którym udało się przeżyć opowiadają historie o matkach popełniających samobójstwa, skaczących z góry po tym, jak zobaczyły śmierć swoich dzieci, oraz o młodych kobietach odbierających sobie życie ze strachu przed schwytaniem przez siepaczy z Państwa Islamskiego.
Prześladowania i los uchodźców były z początku jakby niedostrzegane przez społeczność międzynarodową, teraz jednakże uznawane są niemal powszechnie za akt ludobójstwa. Oblężenie na górze Shingal zostało ostatecznie przełamane przez zjednoczone siły kurdyjskie, które ocaliły blisko 30 tysięcy uchodźców, otwierając korytarz z gór do pobliskiede facto autonomicznego syryjskiego Kurdystanu, a stamtąd do irackiej części Kurdystanu.
Wkrótce setki tysięcy ludzi napłynęły do Kurdystanu w Iraku z jego własną populacją liczącą pięć milionów mieszkańców i już korzystającymi tam ze schronienia 300 tysiącami kurdyjskich uchodźców z Syrii. Kurdowie Jazydzi, ocalałe ofiary traumy, gwałtów, świadkowie śmierci, teraz musieli zamieszkać w opustoszałych budynkach, szkołach, wzdłuż dróg.
W czasie oblężenia przez Państwo Islamskie kurdyjskiego miasta Kobane w de facto autonomicznym regionie syryjskiego Kurdystanu, kolejna fala uchodźców dotarła do obciążonej ponad swoje możliwości irackiej części Kurdystanu. Połączone siły kurdyjskie wyzwoliły otoczone góry Shingal w grudniu 2014 roku i Kobane w styczniu 2015 roku.
Wystawa fotografii czynna będzie od 9 kwietnia do 30 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na ul. Kredytowej 1
Na wernisaż 9 kwietnia godzina 18.00 serdecznie zapraszamy !