Nil zabija dzieciCo roku 17000 dzieci w Egipcie umiera na choroby gastryczne. Spowodowane zanieczyszczeniem rzeki Nil. Szczególnie dotyczy to dzieci żyjących na obszarach wiejskich wzdłuż rzeki Nil. Dzieci piją bezpośrednio wodę z rzeki , która zanieczyszczona jest odpadami unoszącymi sie aż z Delty rzeki jak również larwami wywołujących bilariozę inaczej schistosomatozę.

Groźna choroba panująca w rzekach i stojących wodach na terenie Egiptu a szczegolnie na południu przynosząca choroby pasożytnicze.
Jaja przywry są wydalane z moczem lub kałemzarażonych ludzi lub zwierząt. Dalszy ich rozwój możliwy jest w słodkiej wodzie. Z jaja uwalnia się miracidium, które pływa poszukując ślimaka swoistego dla danego gatunku. Larwy przywry czynnie zarażają ślimaki (ślimaki płucodyszne nasadooczne z rodzajów Bulinus, Blomphalaria i Oncomelania), które są następnie żywicielami dla pokolenia partenogenetycznego. W żywicielu pośrednim miracidium przekształca się w sporocystę macierzystą. Sporocysta macierzysta wędruje do wątroby i trzustki gdzie przechodzi kolejną przemianę w sporocystę potomną i cerkarię. Cerkarie aktywnie przechodzą do wody, gdzie szukają żywiciela ostatecznego – człowieka. Przywra przenika do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej. Schistosomula żeńska łączy się z męską w parę i dalej dążą do układu żylnego pęcherza moczowego. Pasożyty rozmnażają się w świetle naczyń żylnych, a część jaj dostaje się do światła pęcherza moczowego lub jelita i z moczem lub kałem wydostaje się z organizmu człowieka.

Nasza ostatnia wizyta w Egipcie pokazała Państwu w raportach jak bardzo potrzebna jest nasza pomoc szczególnie dzieciom chorującym na nerki( spowodowane wodą z Nilu- brak filtrów wodnych domowych) jak również chorujące na wszystkie dolegliwości gastryczne nie leczone prowadzące do raka wątroby i żołądka.

na początku października chcielibyśmy kontynuować naszą misje wśród chorych dzieci na obszarach wiejskich na południu Egiptu od Luxoru do Asuanu. Musimy zebrać fundusze na leki oraz filtry wodne jak również na środki higieniczne dla przewlekłe chorych dzieci.

Mamy juz nową listę chorych dzieci.

większość dzieci jest z rodzin chrześcijańskich, które żyją w ogromnej biedzie bez stałej opieki medycznej oraz bez możliwości wykupienia leków.