Fundacja Anny Walczyk stworzyła dla dzieci projekt „Mój Dom”. Do tego projektu zostały zaproszeni młodzi artyści z różnych placówek wychowawczych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne i organizacje świeckie na świecie.

Bez względu na wyznanie, środowisko geograficzne lub warunki egzystencji, dzieci tym projektem stworzyły więź między sobą . W grupie są dzieci z całego świata – z Syberii dzieci z rodzin ubogich, z Boliwii dziewczynki Indianki Quechua , z Iraku dzieci kurdyjskie i jezydzkie w obozach dla uchodźców , z Rwandy niewidome dzieci , z Zambii dzieci ulicy, z Kamerunu maluchy z przedszkola oraz z Konga, Syrii – uchodźcy i Turcji również uchhodzcy.

Dzieci wcześniej otrzymują od Fundacji przybory do malowania, którymi malują obraz „swojego domu” taki jaki jest naprawdę . Rysunki są pokazywane na wystawach , oraz organizowane są warsztaty naukowe poświęcone warunkom życia najmłodszych mieszkańców naszego globu i ich problemom: ubóstwa, głodu, przestępczości i strachu. Pierwsza wystawa i towarzyszące jej seminarium naukowe odbyło się 25 marca 2011 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Druga dwuletnia wystawa jest w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie gdzie specjalnie powstało pierwsze Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka. Wszystkie prace dzieci takie jak ręcznie robione z wełny zabawki, wyszywanki, zabawki z papieru oraz regionalne ubrania i rysunki można nie tylko oglądać ale dzieci zwiedzające muzeum mogą się nimi bawić ucząc się o życiu swoich kolegów na świecie. Wciąż realizowane są warsztaty dla dzieci szczególnie teraz na terenach gdzie trwa wojna lub konflikty polityczne: Syria, Turcja, Liban. Wszystkie prace dzieci oraz ich zdjęcia udostępniamy na naszej stronie lub pokazujemy na wystawach.

Do projektu Mój Dom dołączyliśmy warsztaty fotograficzne. Dzieci w wieku od 10 do 14 lat otrzymują od nas jednorazowe aparaty fotograficzne ( 24 klatki) i wybierają cel do fotografowania: dom, rodzina, koledzy, szkoła…a następnie FAW po zwrocie aparatów wywołuje i szykuje zdjęcia na dużą wystawę. Autorzy otrzymują nagrody dla swoich środowisk- wyposażenie sportowe, gry, książki lub instrument do gry.

prace dzieci z projektu Mój Dom można podziwiać w muzeum dla Dzieci w Warszawie

 

Muzeum dla dzieci ponownie nas gościło tym razem odbyły się warsztaty kulinarne i kulturalne Kama Veymont Ola KaYasser Ghalayini Anna Apolonia Walczyk FAW jako główny prowadzący.Podróż do Syrii’ taki był tytuł warsztatów. Czekaliśmy na gotujące się w muzealnej kuchni dolmy, i uczyliśmy się alfabetu arabskiego. Spotkanie rozpoczęła pogawędka z Anną Walczyk i Kamą Vaymont.Rozmowie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego ‚Pod dachami Bejrutu’. Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólne oglądania filmu, warsztaty kuchenne i kaligraficzne – wiemy już co lubią podjadać syryjskie dzieci ( pychota !!!) i jak zapisują to, co im w sercu gra.