Algieria od lat jest miejscem na szlaku do Europy dla uchodźców z Mali , Nigru , Nigerii czy też z Czadu. Uciekają do Algierii ze swoich miast i wiosek aby znaleźć schronienie przed Boko Haram.Następnie opłacają transport nielegalny do Europy.

Na Bliskim Wschodzie aż po terytorium Libii terroryzują społeczeństwo rebelianci z ISIS a w Afryce Boko Haram.Między Nigerią a Nigrem gdzie zaatakowało Boko Haram aż 280 000 ludzi musiało uciekać. Większość znalazła schronienie w obozach dla uchodźców w okolicy jeziora Czad gdzie ze względu na suszę dochodziło do głodu. Organizacje humanitarne starały się kontrolować sytuację ale tak duża grupa ludzi szukających schronienia przed Boko Haram powodowała utrudnienia w niesieniu pomocy. W konsekwencji nastąpił kryzys humanitarny w rejonie Mali i Nigru oraz Czadu. Boko Haram w Nigerii od 2009 roku zabiło około 20 000 ludzi , 2000 dzieci zostało uprowadzone i wcielone jako niewolnicy do wojska, wykorzystywane seksualnie jak również wykorzystywani jako samobójcy zamachowcy.W większości są to chrześcijanie, którzy są mordowani lub kobiety porywane w celu bycia niewolnicą seksualną dla rebeliantów.Podobnie jest w Mali ,trwająca od 2012 roku wojna spowodowała ucieczkę jej mieszkańców do Nigru zarówno Arabów jak i Tuaregów.

Dlaczego o tym piszemy ? ponieważ w nowym projekcie FAW będziemy realizować pomoc dzieciom na szlaku przemytniczym. Jest to ogromne wyzwanie ale jest szansa,że możemy coś zrobić dla tych dzieci.