Pierwsza szkoła romska w Europie powstała 80 lat temu w Użhorodzie. Zbudowana rękoma romskich mieszkańców aby ich dzieci mogły nauczyć się czytać i pisać.

Dzieci były zafascynowane pracami plastycznymi i naszymi warsztatami. Przywieźliśmy dzięki Naszym Sponsorom bardzo dużo przyborów do malowania – kolorowe papiery, kredki , plasteliny i farby. Dyrekcja szkoły była bardzo zadowolona z naszej inicjatywy i bardzo nam pomagała w szykowaniu sal do warsztatów. Dużą pomoc w organizacji warsztatów wniosła organizacja Strong Family , która niesie pomoc ubogim rodzinom w Użhorodzie oraz działa edukacyjnie wśród ubogich rodzin w górach Zakarpacia . Dzięki współpracy z miejscowymi nauczycielami romskimi mogliśmy odwiedzić szkołę romską oraz tabor cygański.
Warsztaty plastyczne były również prowadzone wśród dzieci ukraińskich , węgierskich i rumuńskich mieszkających w Użgorodzie. Dzieci zaproszone na warsztaty są z rodzin, które uczęszczają na zajęcia ewangeliczne prowadzone przez polskich Kapucynów.