W wielu krajach Afryki wciąż są miejsca gdzie nie dociera edukacja podstawowa ani edukacja umożliwiająca uzyskanie zawodu, który przyniesie samodzielność i dochód poprawiający budżet domowy. FAW w Algierii i w Maroku uczestniczyło w spotkaniach  w szkołach krawieckich stworzonych przez organizacje misyjne z Hiszpanii i z Francji. W szkołach krawieckich organizowane są podstawowe kursy szycia trwające dwa lata  mające na celu przygotowanie kobiety do otworzenia własnego biznesu. Kobiety uzyskują dyplom respektowany przez  lokalne władze. Na kursy szycia uczęszczają również kobiety uchodźczynie  z Afryki sub -saharyjskiej, które  pozostają w Afryce Północnej podejmując pracę krawcowej albo wracają do swoich wiosek i tam otwierają punkt krawiecki. Ponieważ dużą część kobiet w Afryce sub- saharyjskiej nie stać na migrację zarobkową ani na samodzielne otworzenie zakładu krawieckiego dlatego FAW wspólnie z Fundacją im. Stefana Szolc Rogozińskiego Serce dla Afryki pracującą na stałe w RCA (Republice Środkowej Afryki) postanowiło w jednym z najuboższych państw Afryki zacząć projekt- mikrobiznes.

Zostanie przeprowadzony pilotażowy program powstania małych lokalnych spółdzielni krawieckich. Świeccy pracownicy misji przy współpracy z misjonarzami pracującymi w Republice Środkowej Afryki, wytypują wieś, w której zostanie podjęta próba stworzenia spółdzielni krawieckiej. Do spółdzielni zostaną wytypowane kobiety (5-10 osób) , które uzyskają edukację w zakresie szycia podstawowego. Grupa zostanie wyposażona w komplet maszyn, urządzeń (5 maszyn do szycia, agregat prądotwórczy, zestaw nici, igieł  i próbki materiałów).Miejsce do nauki i szycia zostanie przygotowane również przez FAW. Wystarczy jedno pomieszczenie z aneksem socjalnym  przystosowane do podłączenia maszyn i agregatu.

 

Celem projektu jest nabycie przez grupę kobiet umiejętności obsługi maszyn do szycia, wykonywanie drobnych napraw odzieży mieszkańców wioski i swoich rodzin,  w dalszej  perspektywie projektu szycie odzieży na sprzedaż co pozwoli poprawić sytuację materialną kobiet i całej społeczności wiejskiej. W przyszłości wybrana grupa może szyć np. stroje szkolne dla dzieci i młodzieży. Odzież i pamiątki  wykonane z tkanin z elementami afrykańskimi, przeznaczone na sprzedaż za granicę. Miejsce przeznaczone do nauki szycia będzie również wykorzystane w ramach integracji ludzi z wioski. Przy pracy nawiązują się przyjaźnie, wspólne rozwiązywanie problemów społeczności wiejskiej oraz dodatkowa edukacja kobiet na przykład nauka o podstawowej higienie osobistej, dbanie o dziecko, dbanie o edukację dziecka.

Projekt jest edukacyjny i dbający o prawa kobiet oraz poszanowanie  społeczności wiejskiej na terenie RCA, w której jest on przeprowadzany.

projekt powstaje w ramach głównego projektu FAW – Mój Dom- mikrobiznes

koszt potrzebny na realizację projektu:

maszyny do szycia – polska firma Łucznik  najprostsza podstawowa od 350- 5000 PLN / 5 sztuk  = 2500 PLN

agregat około 2000 PLN

nici , igły – 2000 PLN

opłata za kontener do Afryki w granicach 1000 PLN ( w zależności od zebranych rzeczy)

koszt całościowy  –  7500 PLN

uwaga : zbieramy nici, haftki, suwaki, guziki ( minimum 6 sztuk takich samych), szpilki,

można samemu stworzyć zestaw kreatywny do szycia dla kobiet z naszego projektu i

nadesłać do fundacji do  końca  lipca 2018 roku