Od 2011 do 2017 roku przeprowadzaliśmy warsztaty fotograficzne wśród dzieci ,którym pomagaliśmy od Afryki poprzez Bliski Wschód aż po Syberię. Prace dzieci wciąż można oglądać na naszej stronie. W 2019 roku chcemy powrócić do tej formy edukacji i zabawy. Szczególnie pragniemy zaprosić dzieci z Egiptu i Libanu. Warsztaty fotograficzne nie mają jedynie na celu zabawy w robieniu zdjęć środowiska , w którym uczestnicy znajdują się ale mają przybliżyć nam pomagającym co jest ważne i potrzebne dla tych dzieci i ich otoczenia.
Już raz odwiedziliśmy dzieci ulicy z Bejrutu. Przede wszystkim były to dzieci syryjskie ale również mogliśmy przyjrzeć się sytuacji ubogim libańskim rodzinom. Jeszcze kilka lat temu nasze skupienie dotyczyło uchodźców syryjskich w Libanie mimo sygnałów jakie do nas trafiały od miejscowych sióstr zakonnych , że problem dzieci ulicy dotyczy tak samo dzieci libańskich. Bieda , która pogłębiła się ze względu na uchodźców z Syrii jest obecnie dramatyczna. Dziś kiedy na ekranach kin można oglądać film Kafarnaum gdzie ukazane jest ogromne cierpienie dziecka dwunastoletniego Zejna, który jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów.
Autorka filmu Nadine Labaki jak sama w wielu wywiadach podkreśla ,że ten film ma służyć nie tylko do refleksji ale umiejętności znalezienia przyczyny i zapobiegania skutkom. Z filmu mamy nauczyć się jak pomagać. Wiele organizacji mimo wieloletnich doświadczeń wciąż popełnia błędy w rozwiązywaniu problemów szczególnie dzieci.
My również uczymy się rozmawiając z dziećmi ,poprzez organizowane edukacyjne warsztaty oraz miejscowych wolontariuszy, którzy na co dzień z nimi są. To i tak wciąż mało aby cokolwiek zmienić. Wtedy oprócz warsztatów w Bejrucie przekazaliśmy pieniądze oraz dokonaliśmy zakupów na rzecz dzieci w Damaszku.
Kilka lat temu FAW wraz z wolontariuszami między innymi ze znanym fotografem Piotrem Apolinarskim oraz stojącą cały czas za kamerą Kamą Veymont przeprowadziliśmy warsztaty artystyczne oraz fotograficzne jako część Projektu „Mój Dom”. Spotkaliśmy się z dziećmi syryjskimi , irackimi i libańskimi .
W tym roku 2019 wracamy do Libanu do dzieci ulicy. Zachęcamy wszystkich do zbiórki funduszy dla nich. Osobiście będziemy koordynować przekazywanie pieniędzy oraz zakup potrzebnych rzeczy na miejscu. Co jest potrzebne ? Wszystko. Można zobaczyć na filmie Kafarnaum i na naszych zdjęciach, które są autorstwa Piotra Apolinarskiego.
to jest nasz wkład w powiedzenie „nie” dla wojny i biedy oraz wykluczenia społecznego.